برای ما فارسی زبان های تغییر فونت اصلی اپلیکیشن هایی که مینویسیم تقریبا یه اصله . چون با فونت های جدید رابط کاربری زیباتری می تونیم بگذاریم و از حالت زمخت در میاد . میخوام روش ساده و سر راست افزودن فونت جدید به پروژه برنامه رو بگم که احتمالا جسته و گریخته آموزش هاش رو میشه پیدا کرد ولی گاهی وقت ها یه راه حل امتحان شده سر راست بهتر از توصیه های آموزشیه . با من همراه باشید

انتخاب فونت 

از نظر ما برنامه نویس ها انتخاب یه فونت درست و حسابی که به کلیت رابط کاربریمون بخوره کار سختیه ! چون ما فقط بلدیم کد بزنیم ، طراحی با دوستان دیگه است . فونت ایران یکی از سایت های تخصصی در این کاره ولی من نتونستم فونت مجانی توش پیدا کنم . برای ما که پروژه های عام المنفعه ! انجام میدیم فونت رایگان دوای درده . اینجا میتونید یه چند تا فونت فارسی رایگان پیدا کنید که من خودم از فونت شبنم استفاده میکنم

افزودن فایل به پروژه 

روی پوشه res راست کلیک کرده و New و مثل شکل زیر یه پوشه با نام font ایجاد کنید . 

حالا فایل فونت مورد نظر رو در این پوشه قرار بدید . حواستون باشه اسم فایل فونت با حروف بزرگ شروع نشه که اندروید استودیو اشکال میگیره

فونت ها اصولا از اندروید 26 به بالا میتونن استفاده بشه و برای اینکه بشه تا اندروید 16 هم از فونت استفاده کرد باید این روش رو بکار بگیرید و گرنه فونت اعمال نمیشه 

یه فایل xml با نام مثلا shabnam_font ایجاد کنید و کد زیر رو توش بنویسید :

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<font-family

xmlns:app="http://schemas.android.com/apk/res-auto">

<font

app:fontStyle="normal"

app:fontWeight="400"

app:font="@font/shabnam" />

</font-family>

app:font="@font/shabnam" همون آدرس فایل فونت ( ttf ) هست که قبلا اضافه کردیم . حالا فایل style در پوشه Values رو باز کنید و کد زیر رو بهش اضافه کنید :

<style name="textViewFont">
    <item name="android:fontFamily">@font/shabnam_font</item>
</style>
دیگه کار تمومه و میتونید از فونت جدید در جایی که خواستید استفاده کنید :
<TextView
     android:layout_width="wrap_content"
     android:layout_height="wrap_content"
     style="@style/textViewFont" />
اگر هم بخواهید از این فونت مثلا در تمام TextView های برنامه استفاه کنید کافیه کد زیر رو به theme برنامتون اضافه کنید تا هر جا TextView داریم با این فونت تغییر کنه :
<style name="AppTheme" parent="Theme.AppCompat.Light.NoActionBar">
     <!-- Customize your theme here. -->
     <item name="colorPrimary">@color/colorPrimary</item>
     <item name="colorPrimaryDark">@color/colorPrimaryDark</item>
     <item name="colorAccent">@color/colorAccent</item>
     <item name="preferenceTheme">@style/PreferenceThemeOverlay</item>
     <item name="android:textViewStyle">@style/creditCardText</item>
</style>
موفق باشید 

من و git و اندروید

تغییر فونت فارسی در پروژه های اندروید

تغییر نام package اپلیکیشن اندروید

دیباگ مستقیم اپ روی گوشی

تصاویر برداری ( Vector Drawable ) در اندروید

فونت ,رو ,های ,یه ,فایل ,استفاده ,فایل فونت ,کد زیر ,از فونت ,زیر رو ,در این

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Faith's collection شارژ رایگان Shane fast-s مرکز کمک - Help center مطالب اینترنتی kodomkhobe Susan's receptions . مارکت 96
دزدگ